Anya-nyelv-csavar alátét nélkül.

TINTA blog

Jókai, a nyelvőr és a nyelvművész

Az írás eredeti megjelenési helye: Magyar Nyelvőr, 149. évfolyam 1. szám (2025. január–március), 24-46. o. A Jókairól szóló tanulmányok száma igen nagy, de életműve olyan hatalmas, hogy lehet még újdonságokra lelni, ezért érdemes felidézni a nyelvműveléshez való viszonyát és néhány jellegzetességét…

Tovább olvasom

Szótudástár

A TINTA Könyvkiadó internetes nagy szótárrendszere

Megjelent: Magyar Innovációs Szövetség Hírlevelében, XXXV. évf. | 2025. január 14. | 1. szám „A bölcsesség ékesszólás híján keveset használ...”  - Marcus Tullius Cicero „szókincs: 1. Valamely nyelv szavainak összessége 2. Egy személy vagy egy (kisebb) közösség által használt szavak összessége”…

Tovább olvasom
Címkék: szótudástár

100 székelyföldi tájszó az Elvesztett szavaink kisszótárából

A TINTA Könyvkiadóban a napokban jelent meg az Elvesztett szavaink kisszótára. Alcíme szerint: A magyar nyelvből évszázadok alatt kihalt 6250 szó és szójelentés magyarázata. A szótár az értelmező szótári feladaton túl igen sok szónak bemutatja az eredetét is, feltünteti származását, megjelöli, hogy…

Tovább olvasom

Frászkarikát!

Grétsy László nyelvi ismeretterjesztő írásai XXV.

Az alábbi írás eredeti megjelenési helye: IMP Magazin 2011. április. E sajátságos szófordulatot elég sokan ismerik nálunk, s bár az eredeti, pontos jelentésével nincsenek tisztában, elhárítás, tagadás, visszautasítás kifejezésére, indulatos beszédben használják is. Némi durvaság érződik rajta, s…

Tovább olvasom

Kezdetben volt az Ige

Grétsy László nyelvi ismeretterjesztő írásai XXIV.

Az alábbi írás eredeti megjelenési helye: IMP Magazin 2011. március. E sorok olvasói nagyon jól tudják, hogy írásom címét Szent János evangéliumának előszavából, annak is az első sorából merítettem. Benne az Ige nem azt jelenti, ami e szóról az embereknek elsősorban eszükbe jut. Nem a cselekvést,…

Tovább olvasom

Hogy is írta a költő?

Grétsy László nyelvi ismeretterjesztő írásai XXIII.

Az alábbi írás eredeti megjelenési helye: IMP Magazin 2011. február. Éppen három évtizede annak, hogy egy jeles kollégám, Pásztor Emil tanulságos dolgozatot tett közzé a Magyar Nyelvőr című folyóiratban ezzel a címmel: „Hogy is írta Arany János?” A tanulmányból megtudhattuk, hogy Arany Toldijában…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása