Anya-nyelv-csavar alátét nélkül.

TINTA blog

Névmegőrző szavak

Grétsy László nyelvi ismeretterjesztő írásai XXXII.

Az alábbi írás eredeti megjelenési helye: IMP Magazin 2011. november. A Digitális Fotó Magazinban 2008 januárjában egy oda, a lapba illő szóval, az informatika világában használt vincseszter szóval foglalkoztam, a szó életének bő másfél évszázadát tekintve át. Elmondtam, hogy a ma főleg…

Tovább olvasom

A szóhasadás dióhéjban

Grétsy László: A szóhasadás dióhéjban. Tinta Könyvkiadó, Budapest 2024. 180 l. (Az ékesszólás kiskönyvtára 96.) Az ismertetendő kis kötet egykori intézeti munkatársamnak, Grétsy Lászlónak (1932–2024) utolsó munkája. Elöljáró beszéddel indul (7–14), majd a kötet anyagát adó példaanyagot (17–156)…

Tovább olvasom

Kazinczy Ferenc-breviárium

Kazinczy Ferenc (1759–1831) író, költő, műfordító, irodalomszervező, a nyelvújítás vezéralakja „Ő vala, ki a szerencsét sem nem ígérő, sem nem nyújtó literátori pályára számosokat tüzelt fel; s mozgást és életet öntött a tövises útra, mit mások kétségtől leverve pusztán hagytanak. Magát feledvén,…

Tovább olvasom

Nyelvművelésünk 1980 és 2010 között

A tanulmány 2012-ben készült. Bencédy József írása. A nyelvművelés korszakait a Kazinczy Ferenchez kötött nyelvújítással, a Szarvas Gábor nevével összekapcsolt új ortológiával Simonyi Zsigmond működésében kiemelt idegenszerűségek, idegen szavak elleni fellépéssel és a Lőrincze Lajos által…

Tovább olvasom

Rejtett és leleplezett érzelmek Jókai Mór A lélekidomár című regényében

 Az írás eredeti megjelenési helye: Életünk 61. évf. (2023) 4. szám, 135-146. Ami az állatszelídítő a fenevadak ketrecében, ami a hindu kígyóbűvölő a csúszómászói között, ami a lóidomár a fék nem szokta szilaj ménnel szemben: – az a „lélekidomár” a lelkes állatok világában.[1] Előszó…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása