A SzóTudásTár nyelvészeti adatbázis bemutatása
A SzóTudásTár adatbázishoz 1 éves hozzáférés vásárolható a TINTA Könyvkiadó honlapján: https://www.tinta.hu/Szotudastar
A SzóTudásTár egy olyan online elérhető szótári adatbázis, amelyet a Tinta Könyvkiadó fejlesztett ki a magyar nyelv szókincsének átfogó és hiteles bemutatására, illetve dokumentálására. Magába foglalja a szavak jelentését, eredetét, szinonimáit, ellentétes jelentésű megfelelőit, valamint egyéb nyelvészeti információkat. Az adatbázis egyetlen platformon biztosítja a Tinta Könyvkiadó által korábban publikált szótárak anyagát, mellyel hiánypótló szerepet tölt be mind a hazai, mind a nemzetközi lexikográfiában.
A Tinta Könyvkiadó Magyarország egyik vezető nyelvészeti szakkönyvkiadója, amely elsősorban magyar nyelvű szótárak, nyelvészeti monográfiák és oktatási segédanyagok kiadásával foglalkozik. Az 1992-ben alapított kiadó célja a magyar nyelvi örökség ápolása és fejlesztése, különös tekintettel a szókincsbővítésre és a nyelvtudományos kutatások támogatására. Kínálatában számos tematikus szótár, mint például szinonima-, etimológiai és ellentétszótárak, valamint nyelvi kézikönyvek és oktatási segédanyagok szerepelnek, amelyek a nyelvtanulók, tanárok, kutatók és a magyar nyelv iránt érdeklődők számára is hasznosak.
A SzóTudásTár kiemelkedik az online szótári tartalmak közül, és hiteles forrásként és hivatkozási alapként használható. Sok online elérhető szótár és nyelvi anyag megbízhatósága megkérdőjelezhető, hiszen az internet bárki számára lehetőséget nyújt tartalom közzétételére, gyakran visszakövethető és hiteles szakmai háttér nélkül. Ezzel szemben a SzóTudásTár kiadója számos szakmai díjjal és elismeréssel rendelkezik. Elnyerte például a Magyar Tudományos Akadémia Szótári Munkabizottsága által adományozott Kiváló Magyar Szótár díjat, a Könyvtárosok Országos Egyesületének Fitz József-díját, amely a legjelentősebb könyvet ismeri el, valamint a tanári szakmai zsűri által odaítélt Budai-díjat, amely az oktatást és nevelést legjobban segítő könyvet tünteti ki.
Magáról a SzóTudásTárról elmondható, hogy 11 különböző tematikájú nagyszótárnak az anyagából épül fel, amely több mint 280 000 adatot és 170 000 egyedi címszót tartalmaz. Az adatbázis kiemelkedő részét képezik az egyes témák szerint csoportosított szótárak. Példaképpen az etimológiai szótárban 8900, a szinonimaszótárban 25 796, az ellentétszótárban 13 636, míg a régi szavak szótárában 19 378 címszó található. A kiejtési szótár 30 922 címszóval segíti a helyes kiejtést, az összetett szavak szótára pedig lenyűgöző, 56 843 összetett szót dokumentál. Az értelmező szótár 15 853, a magyarító szótár pedig 12 652 szócikket tartalmaz. Szólások és közmondások terén 14 163 elem érhető el, az idegen szavak szótárában pedig 27 464 címszó található. A rövidítések szótára 12 074 tételt tartalmat. Ezek mellett ma már elérhető a különleges „virág” kategória, amely 213 adatot tartalmaz, illetve a tájszótár és szótenger funkció is.
A SzóTudásTár felülete intuitív és könnyen használható, amelyet kifejezetten a hatékony keresés és információelérés támogatására terveztek. A főoldalon egy egyszerű keresőmező fogadja a felhasználót, amelybe bármilyen szót vagy kifejezést beírva az adatbázis azonnal megjeleníti a találatokat a releváns szótárakból. A találati lista jól átláthatóan kategorizált, így például egy keresett szóhoz kapcsolódóan az értelmező, etimológiai, szinonima- vagy éppen kiejtési szótár adatait is egyszerre böngészhetjük. A felület lehetővé teszi a keresési eredmények további szűrését és finomhangolását is, akár egy adott szótártípus kiválasztásával. Az egyes címszavakhoz tartozó részletek, például a szinonimák, ellentétpárok, szólások vagy a szó eredetének magyarázata, egyetlen kattintással elérhetőek. Az adatbázis különlegessége a nyelvészeti e-book könyvtár integrációja, amely a legmodernebb szakirodalmat kínálja közvetlen eléréssel. A felület reszponzív, így számítógépen és mobil eszközön is kényelmesen használható. A SzóTudásTár nemcsak egy szótárgyűjtemény, hanem egy olyan komplex nyelvészeti segédeszköz, amely minden szinten kielégíti a magyar nyelvvel kapcsolatos információkeresési igényeket.
Egy konkrét példán keresztül szeretném mélyebben szemléltetni az adatbázis használati lehetőségeit. Ha beírjuk a „majom” szót a SzóTudásTár keresőjébe, jelentős mennyiségű adatot kapunk. Az értelmező szótárban a szó pontos jelentését találjuk, például a lemma „meleg égövi, általában fákon élő emlős” magyarázatát. Az etimológiai szótár feltárja a szó eredetét, miszerint a „majom” egy vándorszó, amelyet az arabok terjesztettek el. Nyelvünkbe talán a középkori Magyarországon élő muzulmán-bolgár izmaeliták révén került be. A szinonimaszótár alternatív szószerkezeteket kínál, mint például a „majomparádé”, a „divatmajom” vagy a „piperkőc” pejoratív kifejezések. A szólások és közmondások szótára pedig olyan mondatokat tartalmaz, amelyek valamilyen formában magukban hordozzák a „majom” szót. Ilyen példaképpen a „Most ugrik a majom a vízbe!” felkiáltás, ami figyelemfelhívó funkcióval rendelkezik és azt jelenti, hogy most következik a dolgok java, legérdekesebb része, megoldása. Az összetett szavak szótárában a „majom” szerepelhet különféle összetett formákban, mint például „divatmajom” vagy „makimajom”. Az ilyen keresésekből összegyűjtött információ segíthet a szó jelentésének és használatának árnyaltabb megértésében.
A SzóTudásTár fejlesztése során a legmodernebb és legelterjedtebb informatikai technológiákat alkalmazták. A platform PHP, MySQL, AJAX, XML, JQuery, JSON, MooTools és HTML5 alapú, ami lehetővé teszi az egyszerű telepítést új szerverekre, minimális erőforrásigénnyel. Bár alapvetően egynyelvű szótárként készült, a rendszer technológiailag felkészült többnyelvű szótárak kezelésére is. Mivel a SzóTudásTár online webes szolgáltatásként működik, amelyhez elegendő egy böngésző, így egyidejűleg akár több ezer felhasználót is képes kiszolgálni. Az adatbázis különlegessége, hogy az átlagos lekérési idő csupán 0,23 másodperc, ami gyors és hatékony használatot biztosít.
Elérhetőség szempontjából a SzóTudásTár széles körben biztosítja, hogy a felhasználók különböző platformokon és környezetekben hozzáférhessenek az adatbázishoz. Az adatbázis kizárólag online érhető el, a szotudastar.hu weboldalon keresztül, amely reszponzív kialakításának köszönhetően asztali számítógépeken, laptopokon, tableteken és okostelefonokon is kényelmesen használható. A hozzáférés nyilvános könyvtárakból is lehetséges, például az Országos Széchényi Könyvtárból, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárból, illetve több egyetemi könyvtár is biztosít távoli vagy helyszíni elérést a felhasználók számára. Egyes oktatási intézmények, például az Eötvös Loránd Tudományegyetem vagy a Károli Gáspár Református Egyetem dedikáltan támogatja a hallgatóik és oktatóik számára az adatbázis használatát. További előny, hogy a hozzáférés VPN vagy Shibboleth rendszer segítségével távolról is megoldható, ami különösen hasznos az otthonról dolgozó kutatók és hallgatók számára. A használathoz általában egyéni vagy intézményi előfizetés szükséges, de a Tinta Könyvkiadó időszakosan ingyenes hozzáférést is biztosíthat különböző promóciós kampányok keretében.
Összességében elmondható, hogy a SzóTudásTár rendkívül gazdag és korszerű nyelvészeti forrás. Hiteles és átfogó online szótári adatbázis, amelyet egyszerűen bárhol és bármikor elérhetnek a kutatók, oktatók, diákok, valamint a nyelv iránt érdeklődők. A különböző szótárak, a szinonimák, ellentétek, szólások, idegen szavak és más nyelvi jellemzők részletes bemutatása révén a SzóTudásTár lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a magyar nyelvet mélyebben, pontosabban és árnyaltabban ismerjék meg.
Ullmann Cintia
Károli Gáspár Református Egyetem
ullmanncintia@gmail.com
A SzóTudásTár adatbázishoz 1 éves hozzáférés vásárolható a TINTA Könyvkiadó honlapján: https://www.tinta.hu/Szotudastar
Felhasznált tartalmak: