Emberellenes bűnök
Adamikné Jászó Anna érzékenyítő írásai
Az írás eredetileg a Magyar Nemzet Lugas mellékletében a 15. oldalon jelent meg 2020. szeptember 12-én.
Hogyan lesz a sútkából csutka a Fábry-show siketeknek készített feliratán? Mit jelent a betonfőzelék, a szofisztikált, az iafia és a pulya? Miért voltak nagyok 1848 szónokai? Ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk a nyelvművelő cikkeket tartalmazó kötetből, amelynek szerzője Adamikné Jászó Anna. A 102 írás korábban a Magyar Nemzetben, a Mentor havilapban jelent meg, illetve a Tetten ért szavak rádióműsorban hangzott el. A fejezetcímek megadják a bő vázlatot: Szavak, csodálatos szavak; A jól megfogalmazott mondat; Helyesírás: a műveltség alapja; Retorika: az érvelés tudománya. A tanulságos, érdekes jegyzetek mindig konkrét példából indulnak ki, így például nyelvi forrásként szolgál egy operett ismertetőfüzete, egy borospalack címkéje vagy párbeszéd az egyetemi hallgatókkal. A nyelvész óriási élettapasztalatának, valamint jó stílusérzékének köszönhetően a cikkek élményszerűek és olvasmányosak. Ez nem véletlen, hiszen Adamikné Jászó Anna sokoldalú, a retorika hazai kiemelkedő kutatója és újraélesztője, tankönyvszerző, az olvasástanítás avatott szakértője, az ELTE professor emeritusa és nem emeritája (ahogy a szerző is ír erről). És mindenekelőtt tanár, csupa nagybetűvel, még ha már nyugdíjas is. A kötetet elolvasva az írásokból az is kiderül, hogy a szerző hazaszeretete, magyarsága elsősorban az anyanyelvében rejlik.
Határozott és nagyon is megszívlelendő véleménye van az oktatásról. Az aláhúzós, kakukktojásos, pótlásos feladatok helyett az indoklással alátámasztott, többmondatos választ igénylő feladatsorra van szükség – írja –, amelynek igényes utasításrendszere van. A klasszikus művek nyelvezetéről szóló írásában egyetérthetünk a szerzőnek a stílus és a gondolkodás kapcsolatára utalva azon kijelentésével, hogy aki át merészeli írni Jókai, Mikszáth, Gárdonyi remekműveit, emberellenes bűntettet követ el. És azzal is egyetérthetünk, hogy Jókai Mór kiirtása a középiskolai tananyagból végzetes – nemcsak nemzeti tudatunk sérül, hanem vele együtt a szókincsünk is, a diákoké és a tanároké. A nyelvművelő könyv címe is Jókai-idézetből származik: „olyan szép, kifejezésekben gazdag, mondataiban tökéletes, a gondolatokhoz odataláló nyelvet nem ismerek, mint a magyar.”
Adamikné Jászó Anna: A gondolatokhoz odataláló nyelv. Nyelvművelő írások a harmadik évezred elejéről
Nagyszerű (nyelvi) történetek olvashatók a kötetben, ízelítőül csupán egyet hadd idézzek: „A legemlékezetesebb esetem az volt – nem tudom, le merjem-e írni –, amikor a hajdani tantestületi párttitkárunk nagyon összeszidta valamiért a tantestületet, ekképp figyelmeztetvén a lehajtott fejű szerencsétleneket (köztük voltam): ha nem változnak az elvtársak, akkor meakurvázhatnak […] s csuklott egy nagyot (Isten nyugosztalja).” Időnként elegáns, csipetnyi iróniával vannak fűszerezve a gondolatsorok, például a habzsi-dőzsi szó kissé gügyögős, kissé idétlen, de a miénk – írja. Olvashatunk a sárdobálás eredeti jelentéséről, a salátatörvényről mint manipulációs technikáról és arról, hogy az USA-ban az Angoltanárok Országos Szövetsége létrehozta a Kettős Beszéd Díjat, és évente odaítéli annak a közszereplőnek, aki úgy használja a kettős beszédet, hogy annak társadalmi, politikai vagy gazdasági következményei vannak. Az első nyertes egy kambodzsai attasé volt, aki egy falu lebombázásáról így beszélt a riportereknek: „Önök állandóan azt írják, hogy bombázunk, bombázunk, bombázunk. Ez nem bombázás. Ez légi támogatás.”
A kötet szerzője úgy véli, hogy új műfajt teremtett: az érzékenyítő könyvet. Aki elolvassa (tanár, diák, újságíró, kommentelő, blogger), hátha érzékenyebb lesz a nyelvhasználat iránt.
Minya Károly
Adamikné Jászó Anna: A gondolatokhoz odataláló nyelv. Nyelvművelő írások a harmadik évezred elejéről. Tinta Könyvkiadó, Budapest, 2020, 210 oldal. Ára: 2490 forint
Adamikné Jászó Annának a TINTA Könyvkiadónál megjelent könyvei:
- Éltető anyanyelvünk. Írások Grétsy László 70. születésnapjára (szerkesztő Balázs Gézával és Koltói Ádámmal)
- Szociolingvisztikai szöveggyűjtemény (szerkesztő Bódi Zoltánnal)
- Csak az ember olvas. Az olvasás tanítása és lélektana
- A mondattani elv és a kisnyelvtanok. Az anyanyelvi tárgyak tanítása a magyar népiskolában 1868-tól 1905-ig
- A gondolatokhoz odataláló nyelv. Nyelvművelő írások a harmadik évezred elejéről
- "Az ősi nyelv nyomában" (előkészületben)