Anya-nyelv-csavar alátét nélkül.

TINTA blog

Szavaink ablakok egy ősi világra

Koppenhága tulajdonképpen Kappanhágó, Stockholm pedig Istókhalma?

Az embereket a nyelvészetből leginkább két terület érdekli, ezek közül az egyik a nevek világa, a másik pedig a szavak eredete. Hiszen ki ne gondolkodott volna már azon, hogy saját neve honnan ered, van-e a nevének valamiféle titkos, ősi jelentése? Ugyanúgy mindnyájunkban sokszor felvetődik egy-egy…

Tovább olvasom

Egy kis konverzáció-elmélettan

Az írás eredeti megjelenési helye: Élet és Tudomány, 59. évfolyam, 2004/36: 1135. Deborah Tannen: Miért értjük félre egymást? Kapcsolataink a beszélgetési stíluson állnak vagy buknak. Budapest, Tinta Könyvkiadó, 2001. Ford: Reményi Andrea Ágnes. 220 o. A kommunikáció manapság általános…

Tovább olvasom

Magyar ellentétszótár

Az írás eredeti megjelenési helye: Modern Nyelvoktatás, XIX. évfolyam 1-2. szám, 2013. március, 113-117. oldal. Temesi Viola (főszerk.): Magyar ellentétszótár – Ellentétes jelentésű szavak szótáraBudapest: Tinta Könyvkiadó, 2012. 316 p.ISBN 978-615-5219-02-3 A Tinta Könyvkiadó egyik legújabb…

Tovább olvasom

Szótárak szótára: a SzóTudásTár

A tinta könyvkiadó online egynyelvű magyar szótárrendszere

Az írás eredeti megjelenési helye: A szótár az oktatásban - A lexikográfiától a szótárhasználatig. (Lexikográfiai füzetek 11.) TINTA Könyvkiadó, Bp., 2022, 161-172. A nyelvről és a szó helyéről a nyelvben A nyelv különös helyet foglal el az emberiség és az egyes egyén életében. Abban majdnem…

Tovább olvasom

A Magyar szókincstár, az örökifjú magyar nyelv kincsesbányája

Idestova negyed század telt el azóta, hogy 1998-ban először jelent meg a Magyar szókincstár. Az éppen kézbeillő, vaskos kötet átütő sikert aratott. Vezette a könyveladási sikerlistákat. A TINTA Könyvkiadó főszerkesztője, Kiss Gábor a szerkesztőtársakkal együtt a legmerészebb álmaikban sem gondoltak…

Tovább olvasom

A Magyar szókincstár felhasználási lehetőségeiről az anyanyelvi nevelésben

Ismét kapható a TINTA Könyvkiadó első és máig legsikeresebb kiadványa, a Magyar szókincstár! Ennek apropóján közzétesszük blogunkon az Alkalmazott Nyelvtudomány 2002/1. számában közölt írást a kiadvány felhasználási lehetőségeiről az anyanyelvi nevelésben Bodnár Ildikó és Kegyesné Szekeres Erika…

Tovább olvasom

A nyelvtehetség ritka adottság?

Nyelvi tévhitek 8.

Miért, a matematikai tehetség talán nem? A zenei, a rajzolói, a színészi tehetség mindennapos? És talán valamely sporthoz vagy épp műszaki kiválósághoz nem kell különös rátermettség? Természetes, hogy mindenki más-más dolgokban képes kifutni az igazi formáját. Megesik, hogy ugyanabban a valakiben…

Tovább olvasom

Ahány nyelvet ismersz, annyi ember vagy?

Nyelvi tévhitek 7.

Miért volna ez tévhit? Ha több nyelvet ismersz, egy nagyobb társas utazásnál mindegyik nyelvednek a tolmácsa lehetsz, nem kell erre a célra a társaságnak külön személyeket felfogadnia, tehát speciális tudásodnak az értéke akár pénzben is kifejezhető. Az idegen nyelveknek, amelyeket megtanultál,…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása