Anya-nyelv-csavar alátét nélkül.

TINTA blog

A gyümölcsfajták megnevezésének változatos világa

Pelczéder Katalin: Gyümölcsnevek szótára. 450 Kárpát-medencei gyümölcs nevének története és eredete. Az ékes-szólás kiskönyvtára. Tinta Könyvkiadó, Budapest, 2018. 222 p. Pelczéder Katalin: Magyar gyümölcsnevek. Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához 201. Tinta Könyvkiadó, Budapest, 2018.…

Tovább olvasom

Angol–magyar kollokációszótár és szlengszótár

Az írás eredeti megjelenési helye: Fordítástudomány 23. (2021) 1. szám 149‒151. Angol–magyar nagy kollokációszótárBudapest: Tinta Kiadó, 2020. 392 pp. Angol–magyar nagy szlengszótárBudapest: Tinta Kiadó, 2020. 480 pp. 1. A kollokációszótár A Tinta Kiadó két szépséges kötete fekszik előttem…

Tovább olvasom

Népi és tudományos madártan egyetlen könyvben

Jakabb Oszkár, Madárnévkalauz. A Kárpát-medence madarainak névkalauza Tinta Könyvkiadó, Budapest, 2012. 213 lap Nagyszerű pillanata a magyar nyelvtudománynak, amikor egy-egy klasszikus téma újra napirendre kerül. A tudományos madártan mellett létezik népi is, azaz etnoornitológia, amelynek még…

Tovább olvasom

Mi az önbecsülés?

Szó-lélek-közelítés 41.

„Az egész világ helyett imádlak, Te hű, te jó, te boldogtalan, Te szép, kit a buták meg nem láttak: Te: Én, szegény Magam.”                                                  Ady Endre Figyelemre méltó összeállítás az önbecsülés tíz alapigazsága: Az önbecsülés nem egyenlő az…

Tovább olvasom

Visibál

Grétsy László nyelvi ismeretterjesztő írásai I.

Az alábbi írás eredeti megjelenési helye: IMP Magazin 2009. március. Szeged felé visz az intercity, s a kényelmes ülésen elterpeszkedve lapozgatom az utasok okítása/szórakoztatása végett több példányban is „kihelyezett” tetszetős kiadvány, a Mix Magazin legújabb számát. Éppen közismert embereknek…

Tovább olvasom

Lasszó szavunk eredete

Országh László szótárszerkesztő nyelvészeti írásai XXIII.

Az alábbi írás eredeti megjelenési helye: Magyar Nyelvőr 94. évf. 1970., 235–236. oldal. Hatvan évvel ezelőtt, a Magyar Nyelv 1910-i évfolyamában Bérezik Árpád A magyar szókincs pusztulása c. cikkében még szomorúan állapította meg, hogy a spanyol eredetű lasso a városi nyelvben kiszorította a…

Tovább olvasom

Miért halnak ki a nyelvek?

Interjú a Kihalt nyelvek, eltűnt népek című könyv szerzőjével, Kicsi Sándor Andrással

Az alábbi írás eredeti megjelenési helye: Cultura.hu, 2014. március 14. “A történelem során ezerszám születettek és tűntek el nyelvek. Zömükről semmilyen ismeretünk nincs, ráadásul egy eltűnt nyelvről a mai nyelvészet eszközeivel megszerezhető ismeret hiányos marad.” A napokban (2014 - a…

Tovább olvasom

Demokrácia szavunk eredete

Országh László szótárszerkesztő nyelvészeti írásai XXII.

Az alábbi írás eredeti megjelenési helye: Magyar Nyelvőr 94. évf. 1970., 235. oldal. E szónak első előfordulását nyelvünkben a TESz. 1790-re teszi, és Kazinczy Ferencből vett szövegrészlettel igazolja. A szó azonban már jóval korábban, 1612-ben megtalálható a magyarban, egy angolból fordított műnek…

Tovább olvasom

Mi az ajándék?

Szó-lélek-közelítés 40.

„Ha életed nem ad örömet másoknak, hogyan is várhatod el, hogy szíved örömet adjon neked?” (Sri Chinmoy) A magyar nyelv értelmező kéziszótára szerint az ajándék köznyelvi jelentése: valakinek ingyen, főképp szeretetből vagy figyelmességből adott dolog. Választékos kifejezésként: számunkra nagyon…

Tovább olvasom

Balassa József: A nyelvek élete

Balassa József: A nyelvek életeTINTA Könyvkiadó, 2014270 oldal, 2990 Ft Érdekes és tanulságos szellemi utazásra invitálom az olvasót a nyelvek múltjának, jelenének, változásának tanulmányozása során. A tudós szerző 1938-ban kiadott könyvének legtöbb megállapítása ma is érvényes. Ajánlómban…

Tovább olvasom
süti beállítások módosítása